Bilgisayarlı muhasebe kursu ne işe yarar? Bu kursla iş bulunur mu?

Bilgisayarlı muhasebe kursu ne işe yarar? Bu kursla iş bulunur mu?

Bilgisayarlı muhasebe kursu, mesleği olmayan, kendisine yeni bir kariyer yapmak isteyen kişiler için çok idealdir. Bunun yanı sıra okulda işletme, muhasebe veya iktisat eğitimleri almış ve geleceğini kurumların veya şirketlerin muhasebe departmanlarında kurmak isteyenlerin başvurabileceği de bir kurstur.

Bu kurslar iş bulunur mu?  

Yıllarca eğitim sektöründe ve özellikle de mesleki eğitim veren Hitit Eğitim Kurumlarında çalıştığım dönemde yaptığım gözlemlerden birisi; bilgisayarlı muhasebe kurslarına katılan öğrencilerimizin mutlaka bir iş bulduğu ve bu işte de kendilerini geliştirdikleri yönünde olmuştur. Hepimizin bildiği üzere muhasebe departmanı pek çok özel şirkette bulunmaktadır, bu departmanı olmayan küçük ölçekli işletmelerde ise defter tutmak mecburi olduğu gibi tek kişi çalışan muhasebe elemanları da mutlaka belirli programları kullanmaktadır. Bu sebeple muhasebe elemanı ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyecektir ve kullanılan bu programlara olan gereksinim de aynı şekilde devam edecektir.

     Muhasebe, çalıştığınız kurumda herkesin yapabildiği ve o donanıma sahip olduğu bir alan değildir. Dolayısıyla aldığınız eğitim sizi şirketinizde aranılan eleman statüsüne çıkaracaktır. Günümüz dünyasında artık önemli olan bir alanda uzman olmaktır. Eğer bir konuya hakimseniz hem o iş yerinde tercih edilen eleman olursunuz hem de kazancınız genel bir ücretin dışında olur. Yani iyi bir muhasebe elemanı şirketlerin her zaman vazgeçilmezidir.

Hangi Muhasebe Programları Çok Kullanılıyor?   

  Az çok neden bilgisayarlı muhasebe kursuna gitmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştığım makalemde bir de sizler için muhasebe programlarına değinmek istiyorum. Bu alana az çok ilgisi olanlar mutlaka bilirler; piyasada kullanılan belli başlı muhasebe programları vardır. Kimi gelenekçi şirketler eski programları ama tabi güncellenmiş haliyle kullanmaya devam etmektedir. Kimileri de yeni çıkan birkaç muhasebe programını tercih etmektedir. Çalışacağınız şirkette karşınıza gelecek programlar sınırlıdır. Bunlar Zirve müşavir, Zirve finansman, Logo, Eta ve Gmss’ dir. En çok hangileri tercih ediliyor derseniz Zirve programları ve Logo diyebiliriz.

      Alacacağınız kursun en çok kullanılan programlarla desteklenmiş olması mutlaka önemli. Yanı sıra öğretmen tecrübesi de her kursta olduğu gibi önem teşkil ediyor. Yıllarını bu işe adamış ve öğretme yetisi yüksek olan bir kişiyle tecrübesiz ve sadece para kazanmak için bu işi yapan kişileri ayırt etmek sizin elinizde olmayabilir ama gideceğiniz kursun tecrübesi ve geçmişi size bu konuda ipucu verecektir.

    Hiç muhasebe bilgisi olmayan kişilerin kursa gitmeden önce gözleri korkmasın. Çünkü kısa süreli bir genel muhasebe eğitimi temel açısından bu eksikliğinizi giderecektir. Biz Hitit Eğitim Kurumları’nda programlara geçmeden önce 4 haftalık bir genel muhasebe eğitimini öğrencilerimizin daha verimli öğrenmesi için veriyoruz. Ankara dışında olanlar ise bu şekilde genel muhasebe eğitiminin de içinde bulunduğu bir paket eğitimi tercih edebilirler, kurs araştırmanızın bu yönde olmasını tavsiye ederim.

    Eğitim alanında korsan diye, merdiven altı diye ve daha anlaşılır olacaksa ruhsatsız diye tabir ettiğimiz kurumlarda Milli Eğitim Bakanlığı onayı yoktur. Bu sebeple sertifika veremezler, sınav yapamazlar. Eğer niyetiniz aldığınız eğitimin yanında bir de sertifika almak ise kurs araştırırken daha hassas olmalısınız.  Milli eğitim bakanlığı sertifikası sınavına girmek isteyenlerin en az lise mezunu olması gerektiği bilgisini de eklemeliyim. Orta okul veya ilkokul mezunları eğitim elbette alabilirler, bu alanda kendilerini geliştirebilirler ancak sertifika sınavına giremezler.

    Ankara’nın en eski mesleki eğitim kursu ve bilgisayar kursu olan Hitit Eğitim Kurumları alanında kendisini ispatlamıştır. Ama eğer Ankara dışındaysanız yukarıda yazdığım programları veren ve gerçekten alanında tecrübeli ve yıllardır bu işi yapan yerleri tercih etmelisiniz.

Yazar: Ceren Çelik

Bilgisayarlı Muhasebe Kursu Ankara
Bilgisayarlı Muhasebe Kursu ‘nu detaylı incelemek için tıklayınız.